Нині у публікаціях районних газет та сайтів значно частіше превалюють жінки – благодійниці та волонтерки

Такі факти виявив моніторинг районних ЗМІ Черкащини, що тривав протягом тижня, 7-13квітня 2022 року. Було досліджено133 публікації у 4 друкованих та 5 інтернет-ЗМІ. А саме –101публікацію у друкованих ЗМІ («Дніпрова зірка», «Колос», «Новий Дзвін», «Світлий шлях») та 132 публікації у 5 інтернет-ЗМІ («Золотоноша.city», «Кanos», «Сміла.ua», «Умань медіа» та «Уманьnews»).

Метою моніторингу було проаналізувати, про що пишуть медіа в контексті подій в Україні і як у журналістських матеріалах представлені жінки і чоловіки.

Провідною темою публікацій більшості ЗМІ залишаються воєнні дії та пов’язані із цим волонтерство і благодійність. І саме у публікаціях такої тематики саме жінки стають експертками та героїнями  значно частіше, ніж чоловіки – героями та експертами. Останні фігурують у публікаціях, що розповідають  про військові операції, перемоги ЗСО та загибель вояків. У публікаціях на про-військову тему (соціальна та благодійна допомога, волонтерство, життя в умовах війни, міграція) превалюють жінки.

Відповідно, і число експерток та героїнь у локальних ЗМІ (і друкованих, і інтернет-ЗМІ) значно вище. І це часом дужезмінює гендерні акценти у районних ЗМІ — порівняно із даними довоєнного  періоду моніторингу.

Якщо у публікаціях друкованих ЗМІ на суто військову тематику – 50% експерток та 33% героїнь, то, загалом, у публікаціях друкованих ЗМІ , відповідно, 49% експерток та 61% героїнь. Як бачимо, при майже рівному числу експерток, у публікаціях на навколовоєнну тематику їх майже удвічі більше.

У друкованих ЗМІ експертки превалюють у вже згаданій тематиці війни, а також культури. сферах політики, культури, медицини, соцполітики, розваг та у рубриці «інше». Героїні – у волонтерстві та культурі.

Найбільше, порівняно з іншими друкованими ЗМІ у моніторингу, думкою жінок цікавилася газета «Дніпрова зірка» (100%), але в такому випадку не чути «голосу» чоловіків. А в газетах «Новий дзвін» і «Світлий шлях» — навпаки, кількість жінок і чоловіків відносно збалансована. Однакова кількість експертів і експерток – на шпальтах газети  «Колос», трохи частіше чоловіки були героями публікацій.

Найбільше фемінітивів  використало видання «Новий Дзвін» (95%), найменше  – «колос» (33%).

Відповідно до цих даних найбільш гендерночутливим виданням квітня є газета «Новий Дзвін» (61%). «Дніпрова зірка» більше уваги приділяла жінкам, тож гендерний баланс суттєво змістився і чоловіки залишилися поза увагою.

У черкаських інтернет-виданнях традиційно, як і в будь-який період моніторингу, відсоток експерток дещо нижчий – 42%, як і героїнь – 34%. Найчастіше саме жінки коментували теми війни та армії, соцполітики. Як героїні, виступали у публікаціях на освітню та військову тематику.

Переважно про жінок писало видання  «Кanos» (вони були у 60% експертками і 67% героїнями новин), відносно збалансовані повідомлення на сайті  «Золотоноша.Сity», а «Умань медіа» у 100% випадків вживав фемінітиви.

Відповідно до цих даних, найбільш гендерночутливим онлайн-виданням квітня став сайт «Умань медіа» (53%).

Ознайомитися із результатами узагальненого квітневого дослідження з усіх областей України  можна на сайті Волинського прес-клубу.

Експертка з моніторингу – Оксана Савіцька

___________________

Гендерний моніторинг журналістських матеріалів гіперлокальних медіа України відбувається в межах проєкту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики», який реалізовується Волинським прес-клубом у партнерстві з Незалежною громадською мережею прес-клубів України.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Вгору